Whatsapp

Blog Anasayfaya Dön

Instagram Hesap Kapatan PP (Profil Fotoğrafı) Nasıl Açılır?

Instagram Hesap Kapatan PP (Profil Fotoğrafı) Nasıl Açılır?

Öncelikle Ekşi sözlük ve Reddit gibi dev platformlarda ortaya çıkan iddialara göre bu palyaço resmini Instagram pp olarak ayarlarsanız, platform tarafından anında hesabınız kapatılıyor. Takip ve Beğeni olarak biz de Instagram’da örnek olarak bir hesap açarak profil resmimizi bu görsel yaptık ve iddiaların doğru olduğunu gördük.

instagram hesap kapatan pp

Instagram hesap kapatan pp, aslına bakarsanız Jonathan Galindo ve Mavi Balina gibi oyunlarla ilişkisi şu şekildedir: Fotoğraf aslında Samuel Canini adında bir maske tasarımcısına ait. Canini’ye göre fotoğraftaki insan aslında ta kendisi ve tam olarak bir tarih vermese de fotoğrafın 2012-2013 senelerinde çekilmiş ve eğlence amacıyla üzerinde oynanmış. Ancak yedi-sekiz sene sonra patlayan bu Instagram olayı ile Canini’nin aslında hiç alakası yok.

Daha önce sosyal topluluk platformlarında kendisine geniş yer bulan Mavi Balina gibi olayları anımsarsınız. Bu olaylarla alakalandırılan ve sık sık haberlerde bahsedilen ‘Jonathan Galindo’ adını duymuş olabilirsiniz. Kısaca bahsedecek olursak, WhatsApp’da sahte hesaplar oluşturarak küçük yaştaki çocuklara mesaj atan, Mavi Balina gibi sahte oyunlar oynatan kişiler ‘Jonathan Galindo’ takma ismini kullanıyorlardı.

İşte bu takma isme sahip, art niyetli kişiler tarafından kullanılan sahte WhatsApp profillerinde de bu pp kullanılıyordu. Şimdi ise Instagram hesap kapatan foto durumunda.

Instagram Hesap Kapatan Foto

Bu fotoğraf insanları neden korkutuyor? Beynimiz, devamlı olarak görmeye alışkın olduğu şekle sahip insan yüzlerine baktığımızda, tabiri caizse beynimiz huzura eriyor. Ancak bu olay Canini’nin art niyetlerle kullanılan fotoğrafı için geçerli değil. Söz konusu fotoğraftaki surat estetiği, beynimizin estetik algısı ile uyuşmuyor. Bu nedenle insan beyni, görseli tanımlayamadığı için huzursuzluk hissetmeye başlıyoruz. Aynı zamanda insan beyni dokulara sahip olan bu yaratık karşısında korku ve paniğe neden olacak hormonları salgılamaya başlıyor. Kısaca bu görsel, gerçek hayattaki tecrübelerimizle zıt düşen bir tecrübe yaşatarak beynimizi kandırıyor. Korku filmlerinde haftalarca emek verilen sahneler kadar etkili olabiliyor. Gündelik tecrübelerimize zıt olan şeyler ne kadar gerçek gözükürse o kadar korkunç olur.

Peki bu fotoğrafın teknoloji ile ne alakası var? İnsana benzemeyen yaratıkların, günlük hayatta sık sık tecrübe ettiğimiz detaylardan oluşan görsel tecrübelerin nelere yol açtığını anladık. Bilim evreninde Uncanny Valley hipotezine konu olan bu durum, robotik teknolojileri üreticilerinin de stratejilerini belirliyor. Üretici firmalar, bu sebeple robotlarını insanlara benzeyecek şekilde üretmeye dikkat ediyorlar. Böylece yapay da olsa bize benzeyen bir varlıkla tecrübe yaşadığımızda, beynimizde endişe yerine sempati duygusu oluşsun. Aynı sebeplerle sesli asistanların (Örnek: Siri) sesleri de giderek insanların seslerine benzer hale getiriliyor ki onları huzurla kullanalım. Yakın bir sebeple animasyon filmlerindeki iyi karakterlerin daha özenli ve insansı hatlarla, kötü karakterlerin de insansı hatlardan olabildiğince uzak tasarlandığını söyleyebiliriz. Bir daha film seyrettiğinizde buna özenle dikkat edebilirsiniz.

Instagram Hesap Kapatan PP Yüzünden Kapanan Hesaplar Nasıl Açılır?

Sonuç olarak Instagram algoritması bu fotoğrafı yüksek ihtimalle daha önceki kullanım sebebinden kaynaklı olarak zararlı içerik olarak gördüğü ve profil resmi yapan kişilerin art niyetler taşıması ihtimaline karşı hesapları kapattığı ortada. Eğer siz de merak edip bu görseli profil fotoğrafı yaptıysanız aşağıdaki adımlar yardımıyla hesabınızı açabilirsiniz.

Instagram yardım merkezindeki hesabım yanlışlıkla donduruldu formunda durumu açıklayarak hesabınızın açılmasını sağlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken aşağıdaki bağlantıdan Instagram yardım merkezine gidip gerekli alanları doldurmak.

Instagram Yardım Merkezi (facebook.com) 

ilimizden bir sipariş aldık!